Ceny materiałów budowlanych szaleją. Są o 24 proc. wyższe niż rok temu

Jak wynika z ostatniego raportu Grupy PSB Handel, ceny materiałów budowlanych w grudniu 2021 roku w stosunku attain analogicznego miesiąca 2020 roku wzrosły średnio o 24 proc.

Podwyżki odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych. I tak – jak wyliczono – płyty OSB zdrożały o 63 proc., izolacje termiczne o 57 proc., sucha zabudowa o 42 proc., dachy, rynny o 24 proc.

Z kolei materiały z grupy “ściany i kominy” zdrożały o 23 proc., instalacje, ogrzewanie — o 19 proc., izolacje wodochronne o 17 proc., a materiały należące attain grupy ogród i passion o 16 proc.

Stolarka była w grudniu droższa o 16 proc., a materiały attain wykończeniówki o 14 proc. Narzędzia zdrożały z kolei o 14 proc. Taki sam wzrost (14 proc.) odnotowano w grupie płytki, łazienki, kuchnie, a także w grupie otoczenie domu. Z kolei materiały z segmentu oświetlenie i elektryka podrożały o 13 proc. Co dalej? AGD było droższe o 11 proc., a chemia budowlana, farby, lakiery —o 10 proc. Stosunkowo najmniej, bo o 9 proc., podrożały dekoracje oraz cement i wapno, bo o 7 proc.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Zobacz też: Inflacja prędko nie spowolni. Przemysł, rolnicy, budownictwo, wszędzie ceny ostro w górę

Nieco mniejsze wzrosty zobaczymy, gdy weźmiemy pod uwagę cały rok, a nie tylko grudzień. PSB Handel wylicza, że ceny w okresie I-XII 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. średnio wzrosły o 12 proc.

Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych: płyty OSB (+56 proc.), izolacje termiczne (32 proc.), sucha zabudowa (29 proc.), dachy, rynny (14 proc.), instalacje, ogrzewanie (12 proc.), oświetlenia, elektryka (10 proc.), narzędzia (8 proc.), izolacje wodochronne (8 proc.), stolarka (8 proc.), ogród i passion (7 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (7 proc.), wykończenia (7 proc.), otoczenie domu (7 proc.), motoryzacja (7 proc.), wyposażenie, AGD (6 proc.), chemia budowlana (+6 proc.), cement, wapno (5 proc.), farby, lakiery (5 proc.), ściany, kominy (4 proc.) oraz dekoracje (3 proc.).

Zobacz też: Rekordowa inflacja i podniesione stopy procentowe a zakup mieszkania

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *