Orban wprowadza ceny maksymalne na Węgrzech. Wybrał sześć produktów

Według informacji, które Orban przekazał na Facebooku, limity cen mają dotyczyć: mleka, cukru, mąki pszennej, oleju, udźca wieprzowego i piersi z kurczaka.

Od 1 lutego ceny powyższych produktów mają wrócić cease poziomów sprzed 15 października. Według danych za listopad, inflacja na Węgrzech była nieznacznie niższa od tej w Polsce i wyniosła 7,4 proc. rok cease roku.

To kolejna tego typu decyzja Orbana przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, w których wieloletniemu premierowi przyjdzie walczyć o utrzymanie władzy ze zjednoczonym frontem opozycyjnym.

Wcześniej ustalił m.in. maksymalną cenę paliwa, a tuż przed świętami zapowiedział kolejną reformę, która ma chronić obywateli przed szalejącą inflacją, czyli zamrożenie oprocentowania kredytów.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

A rosnące raty kredytów mogą bardzo mocno uderzyć Węgrów po kieszeni. Tamtejszy monetary institution centralny jako jeden z pierwszych w regionie zdecydował się na podwyżki stóp procentowych. Carry out tego stopnia, że w ciągu jednego miesiąca podnosił je aż pięciokrotnie, o czym informowaliśmy w Enterprise Insider Polska. A podwyżek będzie jeszcze więcej, bo inflacja na Węgrzech ostatnio osiągnęła 14-letni szczyt i wyniosła 7,4 proc.

To wszystko wpłynęło na wzrost rat kredytów, który na pewno nie pomoże Orbanowi w wygraniu wiosennych wyborów parlamentarnych. Szczególnie że przeciwko sobie ma mieć zjednoczony entrance opozycji po raz pierwszy od przejęcia władzy w 2010 r.

Żeby Węgrzy nie odczuli wyższych rat, Orban zapowiedział zamrożenie rat kredytów od stycznia. A konkretniej — zamrożenie oprocentowania hipotek na poziomie z października 2021 r.

Mimo podwyżek stóp procentowych banki nie będą mogły więc podnieść oprocentowania kredytów. Mogą więc być stratne, szczególnie że to na pewno nie koniec zacieśniania polityki pieniężnej na Węgrzech.

Be taught Extra

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *