Podatnik pyta, informacja skarbowa odpowiada: proponuję kontakt za kilka dni

Od wtorku 11 stycznia w urzędach skarbowych w godz. 8-19 dyżurują pracownicy, którzy mają tłumaczyć zawiłości podatkowe w Polskim Ładzie. Assert w tym, że często sami ich nie rozumieją i nikt ich w tej kwestii nie przeszkolił. Jak pisała w środę “Rzeczpospolita”, wielu pracowników skarbówki wcale nie czuje się ekspertami w tym zakresie.

“Zostało powiedziane, że nie ma takiej opcji, żeby nie odebrać telefonu, powiedzieć, że czegoś się nie wie. Naczelnictwo zagroziło, że osobiście będą to sprawdzać, monitować i wyciągać konsekwencje wobec osób, które nie udzielą poprawnych informacji lub odeślą podatnika. Jesteśmy załamani. Strach przyjść get pracy” – cytował jednego z pracowników z Bydgoszczy dziennik. Skutki takiego podejścia są już widoczne.

Enact redakcji Industry Insider Polska został nadesłany zapis konwersacji między podatnikiem a ekspertem z KIS. Pani Małgorzata zadaje w niej pytanie o możliwość złożenia PIT-2 przez osobę, która pracuje na etacie i jednocześnie pobiera rentę z ZUS, w którym złożyła druk EPD-18. W formularzu PIT-2 jest bowiem miejsce na oświadczenie, że nie pobiera się renty — co w tym konkretnym przypadku nie jest zgodne z prawdą.|
materiały prasowe

PIT-2 to oświadczenie, jakie składa pracownik u pracodawcy get celów obliczania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, wnioskując o stosowanie kwoty wolnej od podatku w wyliczaniu comiesięcznego wynagrodzenia. Dotychczas PIT-2 nie był formularzem zmieniającym w sposób zdecydowany wysokość comiesięcznej pensji, gdyż wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynosiła 525,12 zł rocznie, czyli niespełna 44 zł miesięcznie. Od stycznia jest to już 5100 zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie. Różnica jest zatem znaczna.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Pani Małgorzata zaznaczyła przy tym, że złożyła już w ZUS druk EPD-18, czyli wniosek o pobieranie zaliczki na podatek dochodowy bez pomniejszania o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Każdy organ rentowy obniża tę zaliczkę z urzędu, a taki wniosek składa się w przypadku, kiedy osoba korzystająca ze świadczenia dostaje jeszcze inne, np. z KRUS. By nie powstała spora niedopłata podatku na koniec roku, w jednym z organów podatkowych należy złożyć wniosek EPD-18. Pani Małgorzata złożyła dawdle, by kwotę wolną naliczał jej pracodawca.

Pytanie pani Małgorzaty wyraźnie zaskoczyło osobę dyżurującą. Poprosiła o chwilę cierpliwości i po 10 minutach odpisała: “Nie ukrywam, że pojawiły się wątpliwości w tym zakresie, także proponuję kontakt z nami za kilka dni” (pisownia oryginalna – crimson.). Następnie dodała, że PIT-2 można złożyć w każdym momencie roku oraz że “po uzgodnieniu stanowiska” urzędnicy będą mogli udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

KIS wyjaśnia wątpliwości

Postanowiliśmy raz jeszcze zadzwonić z tym problemem na infolinię KIS. Udało nam się szybko uzyskać połączenie oraz wyczerpującą odpowiedź.

Zadaliśmy pytanie o to, czy osoba, która pracuje na etacie, a jednocześnie jest rencistą i nie składała wcześniej PIT-2, może to zrobić. Otrzymaliśmy informację, że nie, ponieważ to ZUS zajmuje się już odliczaniem kwoty wolnej od podatku i jest ona już uwzględniona w rencie. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy jesteśmy zatrudnieni u dwóch pracodawców — wtedy kwotę wolną odlicza tylko jeden z nich — wyjaśniła ekspertka KAS.

Zadaliśmy więc pytanie, co w przypadku, kiedy ZUS na nasz wniosek, na podstawie druku EPD-18 nie odlicza kwoty wolnej. Tym razem urzędniczka nie miała wątpliwości — po złożeniu formularza EPD-18 w ZUS, można wystąpić o naliczanie kwoty wolnej u pracodawcy. Jak to jednak zrobić, jeśli na formularzu PIT-2 widnieje oświadczenie o niepobieraniu renty? Konsultantka Krajowej Informacji Skarbowej radzi wystąpić get firmowego działu kadr i złożyć pisemne oświadczenie, wraz z opisem sytuacji. Jej zdaniem druk PIT-2 nie będzie konieczny, by skutecznie zawnioskować o stosowanie kwoty wolnej.

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *