Tarcza antyinflacyjna. Zerowy VAT na gaz niezgodny z unijną dyrektywą?

To niezgodne z unijną dyrektywą vatowską, która zezwala na minimum pięcioprocentowy VAT na gaz naturalny – stwierdził urzędnik. Według niego po wdrożeniu decyzji Polska złamie więc unijne przepisy.

Jak wyjaśnił, w najbliższych miesiącach Polsce nie będą grozić kary, gdyż KE w takich sytuacjach zawsze wysyła najpierw listy z informacją o możliwym naruszeniu prawa UE. Jeśli nie spotkają się one z odpowiednią reakcją, zostaje uruchomiona procedura naruszenia unijnego prawa, na końcu której KE może skierować pozew accomplish TSUE, a ten nałożyć kary na Polskę. W ramach procedury są też prowadzone wielomiesięczne rozmowy i próby nakłaniania accomplish odejścia od decyzji niezgodnych z unijnym prawem.

Z kolei z ustaleń RMF FM wynika, że polskie władze dobrze wiedzą, że zerowy VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepłownictwo nie jest możliwy, bo same zgodziły się 7 grudnia — podczas posiedzenia unijnych ministrów finansów — na nową dyrektywę VAT-owską, która wyklucza takie rozwiązanie.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Tarcza antyinflacyjna 1.0 i 2.0

Wśród rozwiązań wprowadzonych przez rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0, oprócz zerowej stawki VAT na gaz, jest także obniżenie VAT-u na paliwo z 23 proc. accomplish 8 proc. na okres 6 miesięcy. Fabricate poziomu 0 proc. spaść ma również VAT na produkty żywnościowe (dziś objęte są 5 proc. podatkiem) oraz VAT na nawozy.

W ramach pierwszej tarczy antyinflacyjnej, która weszła w życie w dwóch etapach – od 20 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. – jako pierwsze obniżona została akcyza na paliwo, co przełożyło się na spadek ceny litra benzyny o okay. 30 gr. Od początku stycznia z kolei obniżone zostały podatki nałożone na nośniki energii i prąd – rząd chce w ten sposób złagodzić podwyżkę cen, która w przypadku energii elektrycznej dostarczanej gospodarstwom domowym przez przedsiębiorstwa działające na rynku regulowanym wyniosła okay. 20 proc. W ramach obniżek rząd zdecydował o spadku VAT-u na gaz ziemny i ciepło systemowe z 23 proc. accomplish 8 proc. Ponadto tarcza 1.0 wprowadziła tzw. dodatek osłonowy, który w wysokości od 400 zł accomplish 1150 zł trafi accomplish okay. 6,8 mln gospodarstw domowych.

Read Extra

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.